SARNASTE FENOMENIDE KÄSITLEMINE RAHVAPÄRIMUSES: KATK JA AIDS
Reet Hiiemäe


1. Katku- ja aidsijuttude sarnasuste põhjusi (mõlema haiguse globaalne haare, nn massinarratiivide teke, antropoloog D. Sperberi teooria ideede epidemioloogiast).

2. Haiguse teke
Teadmatus epideemia tekkepõhjustest vallandab mitmeid hirme ja tekitab irratsionaalseid oletusi (miasmide teooria, idee haiguse kunstlikust tekitamisest sõjanduslikel vm. eesmärkidel).

3. Haiguse levitamine
Levitajaiks peetakse pahatahtlikke inimesi (eristaatusega ühiskonnagrupid, süüdlaste jälitamise ideoloogiline (rassistlik) suunitlus, püüded süüdlasi kõrvaldada).

4. Kontakt haigetega
Üleloomulikud nakatumisvõimalused (keskajal pilgukontaktist, unesnägemisest, tänapäeval suudlustest, pisaratest, puudutusest, basseini kasutamisest).

5. Haiguse vallandumise põhjused
Nii katku kui aidsi puhkemist on seletatud jumala karistusena inimeste patuse elu eest.

6. Haiguse vältimine, ravivahendid
Teadmine, et pole mõjuvat ravimit haiguse tõkestamiseks, suurendab hirmu ja annab alust kuulujuttudele (katkuaegsed utoopilised retseptid, sagedased kajastused aidsi imeravimi leidmise kohta meedias).

7. Kokkuvõte
Kui selgeks sai, et katk on ravitav ning tema tekke põhjused pole mitte mütoloogilised või teoloogilised, vaid meditsiinilised, hakkasid katkumuistendid kiiresti ununema. Tõenäoliselt oleks samuti linnajuttudega aidsi kohta, kui avastataks usaldusväärne ravim. Sarnasused mõlema teema käsitlemisel, näiteks isikliku süütunde motiiv ja patuoina otsimine viitavad inimlikule reaktsioonile ohu vastu. Katku- ja aidsijuttude võrdlemine on juba seepärast tähtis, et see aitab ennetada ja mõista inimeste mõtlematut käitumist ekstreemses situatsioonis.