Eesti Keele Instituut
Kogud

Käsikirjalised kogud Heliarhiiv






Eesti Keele Instituudi kogud sisaldavad:


***käsikirju
- rahvaluuleteadlaste ja -kogujate kirjapanekuid
***helisalvestusi- helilindistusi
***mikrofilme, fotosid
Lisaks originaalmaterjalidele leidub EKIs
folkloristika-alane käsiraamatukogu, mille kasutamist hõlbustab vastav kartoteek

Korraldus
Käsikirjad kuuluvad kogusse lühendiga KKI, mis on nime saanud omaaegse asutise (Keele ja Kirjanduse Instituut) järgi. Enamus käsikirjalisest materjalist on köidetud ja järjest nummerdatud. Kokku on Eesti Keele Instituudi kogus 69 köidet ehk 34428 lehekülge rahvaluulet, köiteks komplekteerimata on veel u. 1000 lehekülge. Ühe aasta jooksul laekunud igasuguse sisuga materjal on u. 500-leheküljelisteks köideteks komplekteeritud kogumistöö järgnevuses. 67 köite kohta on koostatud registrid, kus järjest, palade kaupa on avatud köidete sisu koos kõigi koguja- ja esitajaandmetega.
Mikrofilmidele kopeerituna on Tallinnas olemas valdav osa Eesti Rahvaluule Arhiivi käsikirjalistest kogudest. Mikrofilmid on korraldatud kogude järjestuses, nende leidmist abistab kartoteek.
Fotod on enamasti liimitud otse käsikirjadesse. Suuremad seeriad on pildistatud Kalevipojaga seotud muististest, Lõuna-Eesti kultuuriloolistest paikadest. Eraldi fotokogu puudub, viimastel aastatel antakse pildistatu üle Eesti Rahvaluule Arhiivile (vtERA fotokogu).

Igal folklooripalal on oma pass e. viide, mis näitab:
  1. tema asukohta folkloorikogus;
  2. tema päritolu (kes, kus, millal on ta esitanud ja kes jäädvustanud).


Viide käsikirjale:
KKI 13, 49 (3) < Põltsamaa khk., Pauastvere k. - H. Pärkma < Liisu Viibre, 73 a. (1950).
kus:
kogu lühend (Eesti Keele Instituudi rahvaluulekogu); köitenumber (13. köide); leheküljed köites(pala asub 49. leheküljel); pala number (selle saadetise 3. pala - enamus kogujaid on oma materjali palade kaupa nummerdanud); päritolu tähistav < märk: esitaja on pärit Põltsamaa kihelkonnast Pauastvere külast; koguja nimi; päritolumärk <: esitaja nimi ja sünniaasta; lõpuks sulgudes kogumisaasta.

Et leida mistahes materjali, tuleb kasutada EKI registreid ja kartoteekide süsteemi
NB! Palju huvitavat pärimust sisaldavad EKI murdesektori käsikirjalised ja lindikogud (Roosikrantsi 6, Tallinn, tel.: 22-446577).


[ Tagasi E K I-sse  ]